اصول ترکیب بندی در عکاسی

نویسنده: حمید سلیمی
عکس هایی که میگیریم در صورتی که ترکیب بندی اصولی و مناسبی نداشته باشد عملاً نمی تواند تاثیر گذار باشد. ترکیب بندی به حدی مهم است که بدون داشتن علم آن هیچگاه نمی توان ادعای عکاس بودن کرد. این علم با وجود پیچیده بودن و یک دانش ضروری برای هر هنر مندی است...

مشاهده کردن یا دیدن

ابتدایی ترین اصل برای داشتن ترکیب بندی مناسب داشتن چشمانی تیز بین است. در صورتی که می خواهید ترکیب خوبی داشته باشید باید از این به بعد به جای دیدن مشاهده کنید. دنیای اطراف شما تا کنون هر چه بوده است از این به بعد باید طور دیگری دیده شود.

آیا می دانید که در هنگامی که به چیزی نگاه می کنید در حقیقت 20 درصد پردازش آن در چشم شما و 80 درصد دیگر در مغز انجام می شود. در حقیقت این تجسم و قدرت مغز شماست که صحنه را با جزئیات می آفریند. در صورتی که می خواهید ترکیب بندی خوبی داشته باشید باید قدرت تجسم خود را تقویت کنید. چگونه؟ یک تیکنیک فوق العاده به صورت زیر است:

کودکان در ابتدا تصوری از دنیای اطراف خود در مغز ندارند. آنها همه چیز را از طریق قوه باصره خود تحلیل می کنند. در دنیای اطراف آنها اجسام معنای خاصی ندارد. هیچ چیز حتی اسمی ندارد و از بزرگتر ها می پرسند این چیست؟ یک تکنیک کاربردی برای هنرمندان برای داشتن چشمانی مشاهده گر این است که برای اشیاء اطراف خود نامی متفاوت انتخاب کنند. مثلاً به میز ناهارخوری کانگورو بگویند و به فرش کف اتاق بادمجان و به صندلی بگویید اسب آبی. این کار در ضمیر ناخودآگاه شما تلنگری ایجاد می کند که باعث می شود مغز بار دیگر با جزئیات به اطراف نگاه کند.

این بار شما دنیا را از نو می بینید. باور نمی کنید ولی خیلی چیزها در اطراف خود را اصلاً ندیده اید. این تمرین را بار ها و بار ها انجام دهید تا بتوانید چشمانی مشاهده گر برای خود داشته باشید.

photography-art-of-composition

دوربین عکاسی به مثابه چشمان

دوربین عکاسی در حقیقت با الهام گرفتن از چشم انسان ساخته شده است. در ساختمان چشم انسان سیستمی مشابه دوربین عکاسی وجود دارد یا بهتر بگویم ساختمان دوربین های عکاسی مشابه معماری چشمان است. تفاوت های چشم انسان با دوربین را می توان در دامنه دینامیکی بسیار بالای چشم (چیزی در حدود 100 دسی بل است که به زبان دوربین می شود حدود 20 پله – توقف یا استاپ)، توانایی خارج کردن همه چیز جز سوژه از ناحیه تمرکز و میدان دید وسیع دانست.

اصول اولیه ترکیب بندی

هر تصویری که بخواهد ترکیب بندی اصولی داشته باشد باید تمامی چهار شرط "تعریف دقیق سوژه و پس زمینه"، "حس تعادل"، "نقطه دید" و "درجه سادگی" را با هم داشته باشد. در حقیقت بدون داشتن همه این چهار شرط هیچ تصویری خوب ترکیب بندی نشده است. این چهار اصل را اصول اساسی ترکیب بندی می نامیم.

1. تعریف دقیق سوژه و پس زمینه

با نگاه اولیه به تصویر و بدون گنگی و گیج شدن باید سوژه عکاسی و پس زمینه و بک گراند تصویر مشخص باشد. سوژه می تواند یک منظره زیبا، یک شخص و با هر چیز دیگری باشد. پس زمینه هم همینطور

2. حس تعادل

هیچ قسمتی از تصویر نباید بدون اینکه تعادل آن در سمت دیگر تصویر حفظ شده باشد سنگینی کند. بالانس یا تعادل عکس عموماً در قطر اصلی یا فرعی، سمت راست و چپ، بالا و پایین و تمرکز در مرکز حفظ می شود.

3. نقطه دید

زاویه ای که دوربین سوژه را می بیند ترکیب بندی متفاوتی را خلق می کند. نگاه از بالا سوژه را تحقیر می کند. برعکس نگاه از پایین به سوژه قدرت می بخشد.

4. درجه سادگی

هیچ چیز اضافه ای در کادر نباید وجود داشته باشد. کادر باید در ساده ترین حالت ممکن بسته شده باشد و برای وجود هر چیزی در کادر دلیل قانع کننده ای وجود داشته باشد.

مباحث ترکیب بندی در مطالب جداگانه ادامه دارد ...

در همین زمینه بخوانید

نظرات شما

اگر قبلاً در آموزچه ثبت نام کرده اید با استفاده از این لینک وارد سایت شوید؛ در غیر این صورت با تکمیل فرم زیر و ثبت نظر از این پس با آدرس ایمیل و کلمه عبور انتخابی می توانید در سایت نظر دهید.

نظر خود را وارد کنید.

نظر خود را وارد کنید.

استفاده از خدمات سایت منوط به رعایت قوانین سایت است.