راهنمای مقاله خوانی سریع برای محققین

نویسنده: غزل شمسی پور
هر محقق برای کسب اطلاعات و دانش در مورد موضوع مد نظرش باید حداقل 10 مقاله با بیشترین ارجاع که دقیقا مرتبط با موضوع است را انتخاب و مطالعه کند. ولیکن با وجود تعداد کثیر مقاله ها مسلما پیدا کردن مقاله مرتبط و مفید دشوار است و نیاز به طرف وقت بسیاری است که گاها برای محققان این به معنی از دست دادن زمان و انرژی برای تحقیق است. بنابراین هر محقق نیاز به یادگیری روشی مفید، موثر و ساده برای خواندن مقاله ها می باشد تا در صورتی که مقاله مناسب نبود با صرف کمترین زمان متوجه شده آن را کنار گذاشته و وقت خود را صرف خواندن دیگری کند. ...

Too-many-articles

هر محقق یا پژوهشگری به سه دلیل مقاله ای را مطالعه میکند. دلیل اول این است که فرد به عنوان داور برای مجله یا کنفرانسی تعیین شده و وظیفه رتبه بندی به مقالات را دارد. دوم محقق یا پژهشگر برای آشنایی با ادبیات یک موضوع و درک آن مقاله ای را مطالعه میکند و در آخر برای کسب جدیدترین اطلاعات یا خواندن آخرین مقاله های روی موضوعی خاص مطالعه انجام می‌دهد. در این بین آشنایی با ادبیات یک موضوع از حساسایت بیشتری برخورد دار است.

هر محقق برای کسب اطلاعات و دانش در مورد موضوع مد نظرش باید حداقل 10 مقاله با بیشترین ارجاع که دقیقا مرتبط با موضوع است را انتخاب و مطالعه کند. ولیکن با وجود تعداد کثیر مقاله ها مسلما پیدا کردن مقاله مرتبط و مفید دشوار است و نیاز به طرف وقت بسیاری است که گاها برای محققان این به معنی از دست دادن زمان و انرژی برای تحقیق است. بنابراین هر محقق نیاز به یادگیری روشی مفید، موثر و ساده برای خواندن مقاله ها می باشد تا در صورتی که مقاله مناسب نبود با صرف کمترین زمان متوجه شده آن را کنار گذاشته و وقت خود را صرف خواندن دیگری کند. 

اغلب پژوهشگران بخصوص دانشجویان تلاش زیادی در این روند انجام می‌دهند و غالبا به سرخوردگی منجر می‌شود. راه حل ارائه شده یک روند سه مرحله ای برای خواندن مقاله است

مرحله اول: 

اسکن سریع مقاله و یا خواندن طوطی وار

در این مرحله شما میتوانید تصمیم بگیرید ایا نیاز به انجام فازهای بعدی برای این مقاله است یا می توان به راحتی آن را کنار گذاشت. این مرحله در حدود 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد. این مرحله شامل چهار قسمت زیر است:

 1. خواندن دقیق عنوان، چکیده، و مقدمه
 2. خواندن بخش ها و زیر بخش های هر عنوان (اما هر چیز دیگری را نادیده بگیرید.)
 3. خواندن نتیجه گیری
 4. نگاه به منابع، توجه به آنهایی که شما قبلا خوانده اید.

در پایان این گام میتوانید رده مقاله را مشخص کنید. یعنی می توان بگویید نوع مقاله چیست. هم چنین تئوری استفاده شده برای تجزیه و تحلیل مشکل را بیان کنید. هم چنین نواوری اصلی مقاله و صحت فرضیه قابل درک است.

اگر شما نمیخواهید یه خواندن مقاله ادامه دهید می توان بدین نتیجه رسید که شما به این مقاله علاقه ای ندارید، به اندازه کافی در مورد موضوع نمی دانید و قادر به درک مقاله نیستید و یا نویسنده از فرضیات نامعتبری استفاده کرده است. چنانچه به اندازه کافی به موضوع آشنایی ندارید می توان به طور موقت مقاله را کنار گذاشته و بعدا پس از آشنایی بیشتر مجدد به آن رجوع کنید در غیر این صورت با اطمینان مقاله را کنار گذاشته و به سراغ مقاله بعدی روید. 

این نکته را مد نظر داشته باشید که اکثر داوران و یا خوانندگان فقط همین مرحله را برای مقاله شما نیز انجام می دهند و اگر داور نتواند اصل مطلب را پس از انجام مرحله اول درک کند، مقاله شما به احتما زیاد رد خواهد شد. در هنگام نوشتن مقاله دقت کنید که عناوین بخشهای اصلی و زیر بخش ها را به صورت منسجم انتخاب کنید و چکیده مقاله شما مختصر و جامع باشد.

مرحله دوم: 

نگاه دقیق به آمار، ارقام، نمودار ها، مراجع و پس زمینه مقاله

این مرحله حدود یک ساعت طول می‌کشد و از مرحله قبل مفصل تر است. در این مرحله دو گام زیر انجام می‌شود:

 • نگاه با دقت در آمار و ارقام، نمودارها و تصاویرمقاله
  1. آیا محور های نمودار ها به درستی برچسب زده شده اند؟
  2. آیا نتایج نمودارها معنادار هستند؟
  3. این قبیل اشتباهات کار با عجله را از کار واقعا عالی متمایز میکند.
 • مراجعی که نخوانداید را برای مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات بیشتر در مورد پس زمینه مقاله، مشخص کنید.

در پایان مرحله دوم شما می‌توانید مطالب مقاله مورد نظر را درک کنید و اگر نتونستید درک کنید بنابراین، این موضوع برای شما تازه است و یا اصطلاحات و کلمات اختصاری نا آشنا هستند. هم چنین گاهان نویسنده گاها قضیه و یا روشی آزمایشی را بکار می‌برند که شما آن را درک نمی‌کنید به طوری که بخش عمده ای از مقاله غیر قابل درک است. و در آخر اینکه شاید زمان مطالعه مقاله مناسب نیست و شما خسته هستید به همین خاطر متوجه مقاله نمی‌شوید. 

مرحله سوم: 

درک عمیق موضوع مقاله و ارائه ایده مقاله

این مرحله گامی است برای درک عمیق و بهتر مقاله و هم چنین برای داورها بسیار ضروری و مهم است. حدود چهار یا 5 ساعت برای افراد مبتدی و حدود یک ساعت برای یک خواننده طول می‌کشد. در این مرحله بدین موضوع فکر کنید که چگونه یک ایده خاص را ارائه دهید و برای پیاده سازی مقاله تلاش کنید. 

در زمان پیاده سازی:

 • نه تنها به راحتی می توانید بفهمید که نوآوری های یک مقاله چیست، بلکه نقاط ضعف و مفروضات پنهان آن را تشخیص می دهید.
 • به اثبات و تکنیک های ارائه شده در این مقاله نگاه عمیقی دارید و به احتمال بسیار زیاد می توانید آن را برای توسعه کار خود در نظر داشته باشید.
 • می‌توانید ایده هایی را برای کار آینده متوجه بشوید.

در پایان مرحله سوم شما قادر به بازسازی ساختار کل مقاله هستید هم چنین میتوانید نقاط قوت و ضعف آن را شناسایی کنید. شما باید بتوانید به دقت به فرضیات ضمنی، منابع اشاره نشده و مسائل بالقوه اشاره کنید. 

به کمک این روش باعث جلوگیری از غرق شدن در جزییات قبل از دریافت دید کلی می‌شود و همچنین می‌توانید در مصرف وقت خود صرفه جویی کرده و مقالات بیشتری را با دقت بالاتر مطالعه کنید.

نظرات شما

اگر قبلاً در آموزچه ثبت نام کرده اید با استفاده از این لینک وارد سایت شوید؛ در غیر این صورت با تکمیل فرم زیر و ثبت نظر از این پس با آدرس ایمیل و کلمه عبور انتخابی می توانید در سایت نظر دهید.

نظر خود را وارد کنید.

نظر خود را وارد کنید.

استفاده از خدمات سایت منوط به رعایت قوانین سایت است.